İngiltere Vizesi

İngiltere, eğitim, iş veya turistik maksatla pek çok kişi tarafından seyahat için tercih edilen bir ülkedir.  İngiltere’ye gitmek için aldığınız vize Birleşik Krallık vizesi olup, İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya seyahat imkânı sağlamaktadır. İngiltere, vize vermeden önce çok boyutlu bir güvenlik soruşturması yapmaktadır. İngiltere vizesi, dünya çapında en prestijli vizelerden biridir. Bu nedenle eğer İngiltere vizesine sahipseniz başka ülke vizesini almanız daha kolay olabilmektedir.

İngiltere vize başvuru sahiplerine 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık başvuru seçenekleri sunmaktadır.

İngiltere, ülkemizden de turistik, ticari ve eğitim maksatlı seyahat eden çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Ortalama 15 iş günü sürebilen vize değerlendirme süreci genellikle 7-10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak e-vizeci.com ekibi olarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 45 gün önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İngiltere vize başvurusunun en kritik kısımlarından biri başvuru formunun hatasız ve doğru doldurulmasıdır. Bu formu sizin adınıza e-vizeci.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi olumsuz bir durumun önüne geçecektir.

İngiltere vize işlemleri, TLS Contact yetkili firması aracılığı ile yapılır.

Turistik Vize

İngiltere turistik vizesi için istenen evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümlerden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

Aşağıda, İngiltere vizesi (turistik, öğrenci, ticari) almak için gerekli temel evraklar yer almaktadır. İş durumunuza göre farklılık göstermekte olan diğer evrakların da temel evraklara ilave edilmesi gerekir.

 1. Pasaport (En az 6 ay geçerli, çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, pasaport alış tarihinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmemesi ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 2. İngiltere vizesi başvuru formu: Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Reşit olmayanların imzalarını yasal velileri atmalıdır (2 adet). Başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi büyük önem arz etmektedir. Vize tipini yanlış seçmeniz vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir. Vize tipiniz e-vizeci.com danışmanınız tarafından değerlendirilip belirlenecektir.
 3. Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopisi (Bugüne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfaları)
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 5. Kimlik fotokopisi (Ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 6. 2 adet fotoğraf (5×5 cm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf)
 7. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (İngiltere’de kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (Otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)

Not: 2. ve 7. maddeler e-vizeci.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Özel Sektör Çalışanları için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları
 2. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 3. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (Mevcut Bakiyeyi ve Hesap Hareketlerini gösteren)
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 6. Vize talep mektubu (Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren, şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş mektup)
 7. Çalışılan şirketin Vergi Levhası kopyası
 8. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten bir yazı)Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Son 3 aya ait hesap hareketlerini içeren banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı veremeyeceklerin, banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş hesap hareketlerini gösteren bir belge alması gerekir)
 2. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 3. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahatinizin başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı açıklayan ıslak imzalı ve kaşeli mektubun aslı
 4. Ticaret Sicil Gazetesinin örneği Vergi Levhası fotokopisi

İmza Sirküleri fotokopisi

Kamu Çalışanları için İngiltere Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup
 2. Varsa tapu ve araç ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi
 3. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı aslı yoks, banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)

Öğrenciler için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Öğrenciler, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten şu belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Yeni tarihli öğrenci belgesi
 2. Okuldan alınacak izin yazısı (Okul devam etmekteyse)

Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (Anne-baba gibi)

Emekliler için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten şu belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı belgesi
 1. Mevcutsa kira gelirlerini gösteren belge örneği, tapu ve araç ruhsatı fotokopisi
 2. Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (Maaş aldığı bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı, imzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)

Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)

Ev Hanımları için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten şu belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Evli ise evlilik cüzdanı kopyası
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler

Reşit olmayanlar için İngiltere Turistik Vizesi Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, İngiltere vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten şu belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 2. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 1. Çocuk yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.

Çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemi ise izin belgesi)

Ticari Vize

İngiltere Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere ticari vizesi için turistik vizede talep edilen evraklara İngiltere ile ticari ilişkileri gösteren belgeler eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davet edilenin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve İngiltere’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirket pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)
 2. İngiltere ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler


[/row]