Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi nasıl alınır?

Avusturya, Türklerin yoğun bulunduğu ülkelerden biridir. Bu nedenle ülkemizden Avusturya’ya seyahat eden kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Schengen Birliği’ne üye ülkelerden biri olan Avusturya’ya vize alan biri diğer üye Schengen Ülkeleri’ne ek vize almadan seyahat edebilir.

Avusturya vizesi başvurunuzu; bayram, yılbaşı, fuar, paskalya, sömestr, dil okulu gibi konsoloslukların kapalı veya başvuruların yoğun olduğu dönemleri dikkate alarak, seyahate çıkış tarihinizden en erken 3 ay ve en geç 15 gün önce yapmalısınız. E-vizeci.com ekibi, vize başvurularınızı Vfs aracılığı ile yapmaktadır.

Aşağıdaki illerde daimi ikametgahı olan kişilerin vize işlemleri için Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir:

Bilecik, Bolu, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya, Zonguldak.

Aşağıdaki illerde ikamet edenler ise Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekmektedir:

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve KKTC.

Avusturya Schengen vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar e-vizeci.com danışmanları her aşamada yanınızda olacaktır.

Gerekli Temel Evraklar

Aşağıda, Avusturya vizesi (turistik, öğrenci, ticari) almak için gerekli temel evraklar yer almaktadır. İş durumunuza göre farklılık göstermekte olan diğer evrakların da temel evraklara ilave edilmesi gerekir.

 1. Elle doldurulmuş, tarihli ve ıslak imzalı Avusturya Schengen vize başvuru formu
 2. 10 yıldan eski olmayan Pasaport (içerisinde 2 adet boş vize sayfası olmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren ilave 3 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır)
 3. Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının kopyaları (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.)
 4. 2 adet biometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri olmalı)
 5.  Kişi yabancı uyruklu ise, en az 6 ay geçerli Türkiye ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 6. Kimlik fotokopisi
 7. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 8. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat başlangıç tarihinden bir gün önce başlayıp, bitiş tarihinden bir gün sonra sona ermelidir. Sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan temin edebilirsiniz.
 9.  Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, ıslak imzalı, kaşeli banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin Banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL daha bakiye bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken asgari tutar 4.000 TL’dir.)
 10.  Uçak bileti ve otel rezervasyonları
 11. Ek gelir belgeleri (Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi fotokopileri vs.)
 12. Kişi Serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa; noter onaylı iş sözleşmesi (Belge aslı olmalı)

Not: 1., 8. ve 9. maddeler e-vizeci.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Turistik Vize

Avusturya’ya turist vizesi almak için gerekli evraklar iş durumunuza göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçerek vize başvuru evraklarınızı hazırlayınız.

Özel Sektör Çalışanları için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Özel sektör çalışanları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Banka hesap cüzdanı aslı (Son 3 aya ait mevcut bakiyeyi ve hesap hareketlerini gösterecek)
 2. Kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları (Son 3 aya ait)
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 4. SGK(4a) Hizmet Dökümü (E-devlet’ten alınabilir)
 5. İşveren Yazısı (İşe başlama tarihi, maaşı, görevi, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli Almanca ve İngilizce mektup)
 6. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi
 7. Çalışılan şirketin güncel imza sirküleri fotokopisi
 8. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 9. Çalışılan şirketin Vergi levhası kopyası

Şirket Sahipleri ve Ortakları Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Şirket sahipleri ve ortakları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
 2. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 1. İmza Sirküleri fotokopisi
 1. Vergi Levhası fotokopisi

Kamu Çalışanları için Avusturya Turistik Vizesi   Evrakları

Kamu çalışanları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Çalışılan kamu kurumunun antetli kağıdına, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi pozisyonunuzu, iş başlangıç tarihini ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi belirten ıslak imza ve kaşeli mektup
 2. Varsa tapu ve araç ruhsatı ile kira gelirleri için kontrat fotokopisi
 3. Son 3 ayı işlenmiş banka hesap cüzdanlarının asılları (Hesap cüzdanı aslını veremeyecek olanlar, banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hesap hareketlerini içeren belge almalı)
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Öğrenciler için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Öğrenciler, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Öğrenci belgesi (Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin belgesi)
 2. Anne, baba gibi masrafları karşılayacak kişinin mali ve mesleki belgeleri

Emekliler için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Emekliler, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da E-devlet’ten alınacak emeklilik tescil kaydı belgesi
 1. Maaş alınan bankadan son 3 aylık, kaşeli ve imzalı Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (İmzalayan görevlinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte)
 2. Şahsi banka hesap dökümü veya banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık, en az 5000TL bakiyeli, kaşeli ve imzalı, imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi de eklenmeli)
 3. Kira gelirlerini gösteren belge örneği, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Mevcutsa)

Ev Hanımları için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Ev hanımları, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten şu belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler

Reşit olmayanlar için Avusturya Turistik Vizesi Evrakları

Reşit olmayan çocuklar, Avusturya vizesine başvuru için daha önce belirtilen temel evraklara ilaveten aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Noter tasdikli mu vafakatname (Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak)
 1. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belgeler (çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde belirtilen belgelerin aynısı hazırlanmalıdır)
 2. Velayetle ilgili mahkeme kararı (Ebeveyn boşanmış ise)
 3. Reşit olmayan çocuk öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi (Eğitim dönemini ise izin belgesi)
 4. Varsa ebeveynden birinin geçerli Avusturya vizesinin kopyası

Ticari Vize

Avusturya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya ticari vizesi için gereken evrakların çoğunluğu Avusturya turistik vizesi için gereken evraklarla benzerlik göstermektedir. Bu evraklara, Avusturya ile ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini gösteren belgeler (Avusturya ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlıysa)
 2. Davet eden Avusturyalı şirket yetkilisi tarafından Avusturya Konsolosluğu’na hitaben yazılan Ticari Vize Davetiyesi (Davetiyede; davet edilenin şahsi bilgileri, iletişim bilgileri, yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Avusturya’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler yer almalı. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, şirketteki pozisyonu, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü belirtilmeli)


[/row]